wikinews030.

please note our disclaimer page – we have nothing in common with the Wikimedia Foundation

Zanim zatrzaśniemy drzwi, zanim odejdziemy (PL)

leave a comment »

.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia powstała, jak piszą na swojej stronie internetowej jej założyciele, po to by prostować fałszywe informacje o Polsce, Polakach, ich udziale w II wojnie światowej, stosunku Polaków do Żydów.

Na stronie internetowej czytamy m. in.:

Cele te osiągnięte mogą być różnymi drogami, lecz najważniejsza z nich to aktywne występowanie przeciwko oszczercom, których ataki w ciągu ostatniego roku wyraźnie się zwielokrotniły, czego wymownym dowodem jest cała sprawa niemieckiego paszkwilu na Armię Krajową “Unsere Mütter, unsere Väter”.

Pozew cywilny przeciw producentom i autorom filmu wniósł były żołnierz Armii Krajowej,

90-letni Zbigniew Radłowski oraz dodatkowo Światowy Związek Żołnierzy AK. Strona powodowa twierdzi, iż „w serialu znalazły się między innymi sceny, które mają dowodzić, że Armia Krajowa rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej”.

Zanalizujmy spokojnie całą polską sekwencję.

Z transportu do obozu koncentracyjnego ucieka dwoje młodych ludzi. Niemiecki Żyd i Polka.

Trafiają w polskiej wsi do jakiegoś rolnika. Jeden, starszy, chce ich wydać Niemcom, drugi – jego syn – pomaga tej parze dostać się do oddziału partyzantów Armii Krajowej.

Z dialogu wynika, że partyzanci nie lubią Żydów. Któregoś dnia zatrzymują pociąg, który powinien przewozić broń, amunicję i żywność. Otwierają wagony, a tam, w wagonach Żydzi. Kolejny transport do Auschwitz. Partyzanci zamykają wagony, nie chcą mieć z tymi ludźmi nic wspólnego. Ich los ich nie obchodzi. Dowódca nie chce ich mieć ich w swoim oddziale, u siebie.

I tyle. Nic więcej.

Wątek polski w filmie, „Nasze matki, nasi ojcowie”, to nieco ponad 30 min. Tyle w 3 częściowej (każda po 90 min.) telewizyjnej produkcji.

Niechęć do Żydów, brak sympatii jest widoczny ale to właściwie wszystko. Odwracają się i odchodzą. Czytali, przecież nie raz, że Żydzi roznoszą zarazki cholery i tyfusu plamistego. Nie nadają się do skomplikowanej pracy, najwyżej do zbierania ziemniaków. Tak naprawdę są ludzkim śmieciem.

Tak samo wstrętni jak Rosjanie.

Zamknęli wagony, odwrócili się, odeszli.

Film opisuje wydarzenia z roku 1943. 6 lat później, w 1949 roku urodził się Jarosław Kaczyński.

Kaczyński faktyczny naczelnik, zarządca państwa powiedział niedawno, że „imigranci przynieśli do Europy cholerę i dyzenterię a także różnego rodzaju pasożyty i pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, ale mogą stanowić zagrożenie dla miejscowej ludności”.

Andrzej Duda, prezydent Polski stwierdził, że imigranci przywieźli ze sobą ryzyko „możliwych epidemii”.

Inny poseł do parlamentu, Marek Jakubiak z partii „Kukiz 15: “Uchodźcy nie nadają się do skomplikowanej pracy, a wyłącznie do… zbierania ziemniaków”. Z kolei europarlamentarzysta niesławnej pamięci, Janusz Korwin–Mikke nawał imigrantów „śmieciem ludzkim”.

Jeżeli autorów tego pozwu, a również działaczy Reduty Dobrego Imienia, boli taki filmowy obrazek, bolą polskie sekwencje filmu “Unsere Mütter, unsere Väter”, jeżeli uwłacza ten film pamięci żołnierzy podziemia to dlaczego nie boli ich rzeczywiste, a nie fikcyjne, zachowanie się tej władzy. Tutaj i teraz. Dlaczego nie boli ich to, że dzisiaj to Kaczyński, Szydło, Błaszczak odwracają głowy, odchodzą.

To oni, tak jak ten filmowy partyzant z Armii Krajowej, oni się odwrócili. Zamknęli drzwi wagonów towarowych, w których byli Żydzi XXI wieku: sieroty z Aleppo, Damaszku, Hims …

Jak mogło być naprawdę, wtedy, w czasie wojny, skoro dzisiaj ci „spadkobiercy“, państwa podziemnego, żarliwi katolicy, premier, prezydent, ministrowie mówią nam o streptokokach zamiast o pomocy i elementarnej solidarności?

Jak mogło być naprawdę wtedy? W tamtych czasach gdy, jak to zauważyli satyrycy z kabaretu „Neonówka”, Bóg był nieobecny, chorował, niedomagał.

Autorzy tego filmu, potraktowali polski watek pobieżnie, lekko, powierzchownie.

I całe szczęście, że nie mieli serca i chęci a na pewno nie mieli wiedzy o tamtych czasach. Wyobraźmy sobie, że skrupulatny, dokładny dokumentalista wybiera się, przed napisaniem scenariusza, do Warszawy, po to aby porządnie, solidnie zbadać jak mogło naprawdę wyglądać spotkanie oddziału AK z Żydami, uciekinierami z transportu.

Gdyby któryś z twórców filmu dotarł do IPN-u (Instytut Pamięci Narodowej) albo od razu do Centrum Badań nad Zagładą Żydów, (placówki Polskiej Akademii Nauk) i tam poczytał sobie o tym jak takie spotkania wyglądały naprawdę, gdyby….

Gdyby trafili tam na jedną z wielu, niestety bardzo wielu, relacji takiej jak ta, opisująca wydarzenia

z 9-go lutego 1943. Tego dnia żołnierze Armii Krajowej z Obwodu Opatowskiego zamordowali 12 Żydów z getta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Powiedzieli im, że przyjmą ich do oddziału ale trzeba za to zapłacić. Żydzi zapłacili, wykuli na pamięć tekst ślubowania.

Rota przysięgi zawierała słowa: “Przysięgam walczyć o wolną i potężną Polskę, wykonywać rozkazy przełożonych, tak mi dopomóż Bóg”.

Młodzi, żydowscy uciekinierzy z getta, złożyli przysięgę. Po słowach „…tak mi dopomóż Bóg“

AK-owcy zaczęli strzelać.

Zabili 12, zaprzysiężonych już Żydów, 12 nowych kolegów, partyzantów.

Po wojnie, 3 żyjących jeszcze współsprawców tej zbrodni (Józefa Mularskiego, Leona Nowaka i Edwarda Perzyńskiego) aresztowano i osądzono. Wyszli na wolność po amnestii w 1956r. W roku 2000 Józef Mularski otrzymał wysokie odszkodowanie za pobyt w wiezieniu.

Został więc bohaterem walki o prawdziwą, niepodległą Polskę.

Polskę wolną, chrześcijańską, katolicką.

Polskę bez komunistów.

I bez Żydów.

I taka jest też nasza, prawdziwa historia. Bo w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kielcach, Leżajsku, Bukowie kolo Radomia, tam wszędzie, gdzie z polskich rąk ginęli Żydzi, tam były przecież również i nasze matki, tam byli i nasi ojcowie.

* Źródło: Alina Skibińska, Dariusz Libionka, “Zagłada Żydów. Studia i materiały” nr 4 2008

.

Ryszard Panek

.

.

.

.

.

Advertisements

Written by wn030

April 27, 2017 at 7:44 pm

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s